Výprava za škvory a rovnokřídlým hmyzem

Urazili jsme více než 2000 km. Navštívili jsme desítky lokalit v Rakousku a zejména pak v Itálii. Viděli jsme a nasbírali nespočet jedinců, zejména zástupců z řádů škvorů a rovnokřídlého hmyzu. Účel naší výpravy byl jasný – nasbírat dostatek materiálu pro objasnění druhového komplexu škvorů rodu Chelidura.

Výprava začala v oblasti nejvýše položeného a nejhlubšího korutanského jezera Millstätter See (Rakousko), které je obklopené horským masivem (Milstäter Alpe, 2 101 m n. m.). V jeho okolí jsme navštívili několik alpských vesniček např. Hochrindl, Deutsch Griffen a Döbriach. V okolí jezera jsme zaznamenali silnou populace kobylky jižní Meconema meridionale (Costa, 1860), která byla hojně sklepávána ze stromů a často nalézána navečer kolem lamp s pouličním osvětlením.

1

Millstäter See (Millstat, Rakousko) (Foto: K.K.)

Sběr materiálu v okolí Döbriach (Rakousko),vlevo samec Meconema meridionale (Costa, 1860) na vegetaci, (Foto: K.K., M.K.)

Sběr materiálu v okolí Döbriach (Rakousko),vlevo samec Meconema meridionale (Costa, 1860) na vegetaci (Foto: K.K., M.K.)

Následně jsme se přesunuli do oblasti italských Alp, navštívili jsme pár lokalit v okolí Bruneck, Elvas, Bolzano, Trento a utábořili jsme se v okolí největšího italského jezera Lago di Garda. Jezero bylo vytvořeno po poslední době ledové a na délku měří bezmála 52 km. Navštívili jsme proslulé pohoří Monte Baldo (2218 m n. m., východní italské Alpy) a poutní místo Spiazzi (provincie Verona).

Horské louky v oblasti italských Alp, (Foto: K.K.)

Horské louky v oblasti italských Alp (Foto: K.K.)

Pohoří Monte Balda (1650 m n. m.) a pohled na Lago di Garda (provincie Verona, Itálie), (Foto: K.K.)

Pohoří Monte Balda (1650 m n. m.) a pohled na Lago di Garda (provincie Verona, Itálie) (Foto: K.K.)

Alpské bezlesí pohoří Monte Baldo (1650 m n. m.) a saranče Pseudoprumna baldensis (Krauss, 1883) - endemit pohoří Monte Balda, (Foto: K.K.)

Alpské bezlesí pohoří Monte Baldo (1650 m n. m.) a saranče Pseudoprumna baldensis (Krauss, 1883) – endemit pohoří Monte Balda (Foto: K.K.)

V okolí města Bardolina (300 m n. m.) s bohatým zastoupením rovnokřídlého hmyzu a kudlanek. Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi Scopoli, 1772), pár kudlanky nábožné Mantis religiosa Linnaeus, 1758 a pár saranče Pezotettix giornae Rossi, 1794, (Foto: K.K.)

V okolí města Bardolina (300 m n. m.) s bohatým zastoupením rovnokřídlého hmyzu a kudlanek. Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi Scopoli, 1772), pár kudlanky nábožné Mantis religiosa Linnaeus, 1758 a pár saranče Pezotettix giornae Rossi, 1794 (Foto: K.K.)

Z oblasti Bardolina jsme vyrazili dále na jih směrem k Brescii, Cremoně, Piacenze a nakonec až k Janovu. Překonali jsme mohutné a rozsáhlé štěrkové náplavy řek Fiume Adige, Fiume Trebia, Fiume Po, Torrente Ceno, Fiume Celina, Fiume Tagliamento a Rio Lago.

Štěrkový náplav řeky Adige v okolí vesnice Dolcé (provincie Verona, Itálie), (Foto: K.K.)

Štěrkový náplav řeky Adige v okolí vesnice Dolcé (provincie Verona, Itálie) (Foto: K.K.)

Štěrkoviště řeky Tagliamento v okolí Portis (provincie Udine, Itálie), (Foto: K.K.)

Štěrkoviště řeky Tagliamento v okolí Portis (provincie Udine, Itálie) (Foto: K.K.)

Štěrkoviště horského toku Rio Lago (1 000 m n. m.) (provincie Udine, Itálie) s výskytem saranče Podisma pedestris (Linnaeus, 1758) (Acrididae: Melanoplinae), (Foto: K.K.)

Štěrkoviště horského toku Rio Lago (1 000 m n. m.) (provincie Udine, Itálie) s výskytem saranče Podisma pedestris (Linnaeus, 1758) (Acrididae: Melanoplinae) (Foto: K.K.)

Putování jsme ukončili cestou podél Predilského průsmyku v Julských Alpách, kde jsme se zastavili v hornické osadě Cave del Predil jež leží na úpatí hory Monte Re (1 912 m n. m.). Osada byla založená roku 1320, ale již od 8. století zde místní těžili olovo a zinek. Místní důl se stal největším zdrojem těchto surovin v Alpách, roku 1991 byl uzavřen a dnes slouží jako hornické muzeum.

10

Cave del Predil (dříve také Raibl) byla rušnou hornickou osadou ještě do roku 1991 (Foto: K.K.)

Vodohospodářská úprava horského toku Rio Lago (900 m n. m.) za osadou Cave del Predil, (Foto: K.K.)

Vodohospodářská úprava horského toku Rio Lago (900 m n. m.) za osadou Cave del Predil (Foto: K.K.)

Výprava trvala bezmála čtrnáct dní, ze zajímavých pozorování můžeme zmínit: např. kobylky (Barbitistes serricauda (Fabricius, 1798), Chopardius pedestris (Fabricium, 1787), Eupholidoptera schmidti (Fieber, 1861), E. chabrieri (Charpentier, 1825), Lepthophyes laticauda (Frivaldski, 1868), Tylopsis lilifolia (Fabricius, 1793), Pachytrachis striolatus (Fieber, 1853), Yersinella raymondii (Yersin, 1860)), cvrčka Gryllomorpha dalmatina Chopard, 1937, marše (Paratettix meridionalis (Rambur, 1838), Tetrix depressa Brisout de Barneville, 1848, saranče (Psophus stridulus (Linnaeus, 1758), Podisma pedestris (Linnaeus, 1758), Pseudoprumna baldensis (Krauss, 1883), Pezotettix giornae (Rossi, 1794), Ailopus strepens (Latreille, 1804), Oedipoda germanica (Latreille, 1804), Mecosthetus parapleurus (Hagenbach, 1822) či Acrotylus patruelis (Herrich-Schäffer, 1838) a ze škvorů pak r. Chelidura (komplex druhů), Euborellia annulipes (Lucas, 1847) či Labidura riparia (Pallas, 1773).

12

Pracovní skupina (zleva Petr Pyszko, Markéta Kirstová a Katka Kuřavová) – jež putovala za škvory a rovnokřídlým hmyzem po Rakousku a Itálii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Výpravy a jeho autorem je Oto Kaláb. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.